Ceny za českou detektivní literaturu uděleny

Út, 29.09.2020 - 16:40 (redaktor FrantisekSpacek )
Vyhlášení cen 2020

V kavárně pražského Činoherního klubu proběhlo v úterý 29. září 2020 odpoledne udílení cen za českou detektivní literaturu. Oceněny byly nejlepší knihy tohoto žánru – a také jednotlivé povídky. Autorem detektivní knihy roku se stal Jiří Březina.

Ceny tradičně vyhlašuje Česká asociace autorů detektivní literatury (AIEP). Nejstarší soutěží je Cena Havran o nejlepší povídku roku, jež byla udělena již pošestadvacáté, o rok kratší dobu se udílí Cena Jiřího Marka za nejlepší knihu roku. Později přibyly povídkové soutěže čtenářských organizací, vycházející z havranovského klání. Od roku 1999 se udílí Cena Společnosti Agathy Christie, od roku 2003 Cena České společnosti Sherlocka Holmese.
Do soutěže o Cenu HAVRAN letos dorazilo 38 povídek. Porota ze zaslaných textů vybrala 16 nejzdařilejších do sborníku Nejlepší detektivní povídku roku Pražské vydavatelské společnosti, který se během letních prázdnin objevil v prodejnách denního tisku.

První místo v soutěži o nejlepší detektivní povídku roku 2019 patří příběhu Letní kachna z Polky z pera Zuzany Rampichové. Autorka cenu získává již počtvrté. „Marek a Václav se rekreují na Šumavě, když se ve stejném penzionu ubytuje Václavův dávný společník Hubert s rodinou. Společné podnikání jim tehdy zkrachovalo, ale je zjevné, že Hubertovi se v něm po letech nějak podezřele dobře daří… Napínavý a poutavě napsaný příběh, který se inspiruje současností, ze které mrazí,“ uvádí o letošním vítězné povídce porotkyně B. M. Horská.
Druhé místo získal Miloš J. Blažej za vtipnou povídku ze současné Prahy Základní instinkt řidiče Uberu. Třetí místo bylo uděleno syrovému příběhu Zdeňka Hledače z doby před třiceti lety Vesnická neromance.
Složení poroty: Juan Zamora (člen výboru AIEP) – předseda poroty, B. M. Horská a Michaela Klevisová (autorky detektivek).

Do Ceny JIŘÍHO MARKA, jejíž 25. ročník je tímto vyhlášením vítězů ukončen, bylo letos zasláno rekordních 25 knih, které vyšly během roku 2019. Všimli jste si až magického souběhu obou pětadvacítek?
Jihočeský autor Jiří Březina získal HLAVNÍ CENU, pojmenovanou po spisovateli Jiřím Markovi, už podruhé, tentokrát za detektivku Vzplanutí (Motto), ve které vyšetřování vede opět sympatický policista Tomáš Volf. Ten má tentokrát za úkol rozřešit případ, nad nímž zůstává rozum stát – samovznícení člověka. Jedná se o nadpřirozený jev, nebo o rafinovanou vraždu? Autor si zvolil neobvyklé téma a dokázal se s ním důstojně vypořádat.

2. místo obsadil Pavoučí případ, do nějž Jan Frána (Klika), autor zjevně odkojený trampingem, zakomponoval dva dobře vystavěné a navzájem propojené tajuplné příběhy, které jsou lahůdkou pro milovníky únikových her, tajných chodeb a záhad z minulosti. Uvěřitelně napsané postavy si plní své klukovské sny.
Na 3. místě se umístil detektivní román Přiznat vinu zkušeného autora Martina Goffy (Kalibr), který řeší případ před lety ztracené dívky, přičemž čtenáři velmi realisticky demonstruje metody policejní práce, takže máte dojem, že si vlastně nepotřebuje nic vymýšlet.

O čestná uznání se podělili tentokrát dokonce čtyři autoři – s ohledem na to, že do letošní soutěže byl přihlášen rekordní počet knih.

Špionážní thriller Chamtivost (Kniha Zlín) se točí kolem zvěrstev, jež se odehrály ve skutečné válce v Jugoslávii, takže čtenáře nejednou šokuje a předkládá mu situace, které nikdy nemohl zažít. Jeho autor jej vydal pod pseudonymem Berg.

Strach za oponou Viléma Křížka (Mystery Press) je v podstatě retrodetektivka ve stylu Sherlocka Holmese, napsaná kultivovaným stylem. Autor však krom toho skvěle vystihl předválečný svět pražských divadel a zasvěceně nás provází zákulisím operní scény.

Román Nekompromisně zkušené spisovatelky Iva Procházkové (Paseka), která paradoxně píše také pro děti, je v podstatě politický thriller nahlíženým z úhlu několika postav, které mistrně charakterizuje. Spojení fikce a reality českého politického života i jeho podsvětí funguje velmi věrohodně. Snad se taková vize nenaplní…
V detektivce Martina Stručovského Zavátá sněhem (Motto) vystupuje osamělý mstitel, kolem něhož se to hemží zločinem. On však, zjevně poučen z drsné detektivní školy, všechno své úsilí nekompromisně podřídí jedinému cíli – odhalit vraha.

Složení poroty: Lubor Falteisek (novinář a spisovatel) – předseda poroty, Antonín Mazáč (autor detektivek) a Richard Spitzer (redaktor webu Centrum detektivky).

Společnost Agathy Christie v rámci 22. ročníku své literární soutěže udělila první místo Davidu Urbanovi za povídku Dobrá partie. Druhé místo získal Zdeněk Hledač za povídku Vesnická neromance. Třetí místo patří Zuzaně Rampichové za povídku Letní kachna z Polky. Na druhém a třetím místě se tak objevují autoři ocenění i v havranovském klání.

Česká společnost Sherlocka Holmese ocenila povídku Vítězslavy Felcmanové Případ putující pralinky.