> recenze a glosy > podrubriky: knižní novinky, film, divadlo, sdělovací prostředky

Dnes si připomínáme...

So, 18.05.2019 - 10:11 (redaktor FrantisekSpacek )
Logo

Před třiceti lety 18. května 1989 se sešla Česká sekce AIEP na ustavující schůzi v Klubu českých spisovatelů.

Česká sekce od té doby spolu s mezinárodními partnerskými organizacemi usilovala a usiluje o to, aby detektivka na celém světě respektovala zákony boje dobra a zla a aby nebyla chápána jako podřadná literární forma. Na domácím poli se česká kriminální próza úspěšně očišťuje od ideologizace minulého režimu a bojuje s přívalem zahraniční literární produkce, zejména pak s fenómen severské detektivky.

Mnoho dobrého se podařilo a mnoho úkolů nás ještě čeká.

Na Slovensku vyšla recenze na detektivku Slepé okno

Čt, 28.06.2018 - 12:09 (redaktor FrantisekSpacek )
Obálka knihy Slepé okno

Tajomstvo slepého ok(n)a JOZEF ŠPAČEK Literárne všestranne disponovaný Jaroslav Čejka (básnik, prozaik, dramatik, bloger) vydal pod pseudonymom Michal Fieber detektívku SLEPÉ OKNO (Moravská Bastei MOBA, s.r.o., Brno 2018). Hodno dodať, že ide už o 280-ty zväzok závideniahodnej edície Původní česká detektivka. Jej grafická úprava pripomína veľmi známe série detektívok vydávané, žiaľ, už v minulosti – máme na mysli excelentnú českú edíciu Smaragd a nemenej hodnotnú slovenskú Zelenú knižnicu.

Četli jste detektivní speciál na internetovém časopise DRAKKAR?

St, 09.08.2017 - 12:00 (redaktor FrantisekSpacek )
DRAKKAR

Já ještě ne, na odkaz jsem náhodou narazil až dnes a budu-li mít chvilku času, hned si pédéefko stáhnu do čtečky a v klidu přečtu.

Internetový časopis o RPG ve svém 42. čísle - DUBEN 2014 vydal v PDF formátu DETEKTIVNÍ SPECIÁL  (http://drakkar.sk/43/drakkar_2014_43_duben.pdf), který mimo jiné obsahuje:

Brzy vyjde sborník nejlepších detektivních povídek roku

Pá, 26.05.2017 - 08:17 (redaktor red )
Snad nám soška Havrana poradila dobře

Sborník Nejlepší detektivní povídky roku, který obsahuje 15 povídek nominovaných na tradiční Cenu Havran, už míří do sazby. Vítěz zatím není znám, ale je jisté, že to bude jeden z autorů vybraných do této publikace. Jedním z porotců vybírajících havranovské příběhy jsem byl vůbec poprvé i já, takže jsem za výběr ve sborníku zodpovědný, a to společně s předsedkyní poroty Hanou Nekudovou, autory detektivek B. M. Horskou a Jiřím Walkerem Procházkou a novinářem Dušanem Neumannem.