Ceny za českou detektivku předány

St, 21.06.2017 - 09:28 (redaktor red )

V pražském policejním muzeu proběhlo v úterý 20. června udílení tradičních cen za českou detektivní literaturu. Oceněny byly nejlepší žánrové knihy a povídky.

Ceny tradičně vyhlašuje Česká asociace autorů detektivní literatury (AIEP). Nejstarší soutěží je Cena Havran pro nejlepší povídku roku, jež byla udělena již potřiadvacáté, Cena Jiřího Marka za nejlepší knihu roku ocenila 22. ročník. Později přibyly povídkové soutěže čtenářských organizací, vycházející z havranovského klání. Od roku 1999 se udílí Cena Společnosti Agathy Christie, od roku 2003 Cena České společnosti Sherlocka Holmese.

Do Ceny Havran letos dorazilo 47 povídek. „Je to poprvé za moje působení v Havranovi, že se přihlásilo tolik nových a mně neznámých lidí,“ říká o úspěšném ročníku předsedkyně poroty Hana Nekudová. Porota ze zaslaných textů vybrala 15 nejzdařilejších do sborníku Nejlepší detektivní povídky roku Pražské vydavatelské společnosti, který je již k sehnání v prodejnách denního tisku.
První místo v soutěži o nejlepší detektivní povídku roku 2016 patří příběhu Hra na pravdu Václavy Molcarové, druhé získal Bohumil Matějovský za povídku Bílá načechraná peřina a třetí místo bylo uděleno příběhu Facebook story Adama Suchého.
Porota ocenila, že první dvě povídky jsou velmi dobře napsané a dokáží udržet napětí, až mohou při čtení nahánět strach. Molcarová ve Hře na pravdu dobře prolíná přítomnost s minulostí a navíc do děje velmi účinně zaplétá stolní hru se hrou na vyšetřování vraždy. Třetí povídka, rovněž dobře napsaná, se odehrává ve velmi současném prostředí Facebooku. Porota obzvlášť oceňuje výstižné zachycení facebookových konverzací.
Složení poroty: Hana Nekudová (Pražská vydavatelská společnost), Dušan Neumann (novinář), B. M. Horská a Jiří Walker Procházka (autoři detektivek) a Juan Zamora (člen detektivkářské organizace AIEP).

Do Ceny Jiřího Marka bylo zasláno 13 knih publikovaných v roce 2016. Cenu spisovatele Jiřího Marka, určenou pro nejlepší detektivku roku 2016, získal Martin Goffa za román Dítě v mlze (Mladá fronta). „Kniha od autora publikujícího pod pseudonymem vyniká dokonalou znalostí prostředí policejního vyšetřování a přitahuje tak čtenáře už svou autenticitou. Navíc se tu hluboce lidský příběh – únos sedmiletého dítěte – zobrazuje v napínavém dramatu,“ říká předseda poroty a člen AIEP Lubor Falteisek.
Druhé místo získala Nela Rywiková za román Děti hněvu (Host). Porota ocenila, že autorka vystavěla drsný příběh z Ostravska, který má kořeny v minulosti, kde nalézá příčiny současného zla. Rywiková nemilosrdně analyzuje lidské charaktery, věrohodně dokáže osvětlit motivaci a vývoj hlavních postav. Netradičním, leč silným prvkem je zde i sociálně kritický pohled na společnost.
Román Ivy Procházkové Dívky nalehko (Paseka), jemuž patří třetí místo, je literárně velmi propracovaný. Autorka jej zalidňuje množstvím postav a v bohatých dějových peripetiích líčí sérii vražd inspirovaných touhou zmocnit se tiketu, který vyhrál neuvěřitelně vysokou částku. Nahlédneme do vietnamské komunity a dostaneme se i do zákulisí exotického prostředí pražské asijské tržnice Sapa. Porota dále udělila čestná uznání Michalu Sýkorovi za retrospektivní román Ještě není konec (Host) ze série Detektivové od Nejsvětější trojice a Františku Kalendovi za historickou detektivku Vraždy ve znamení hvězdy (Vyšehrad).
Složení poroty: Lubor Falteisek (AIEP), Libuše Hofmanová (dramaturgyně a filmová publicistka), Richard Spitzer (redaktor webu Centrum detektivky) a Radim Vaculík (novinář Práva)

Zdá se, že AIEP naskočil na ujíždějící náklaďák mladé autorské generace,“ říká František Špaček, předseda České asociace autorů detektivní literatury (AIEP). „Poroty tradičních Cen Havran a Jiřího Marka zaujaly nové pohledy a kvalita děl. Doufejme, že AIEP, poznamenaný generační katarzí, bude odteď opět tou správnou oporou české detektivce.

Společnost Agathy Christie udělila první místo Zuzaně Vránové za povídku Přepadení. Na děleném druhém místě se objevují autoři ocenění i v Havranovi: Václava Molcarová za příběh Hra na pravdu a Bohumil Matějovský za Bílou načechranou peřinu. Čestné uznání patří Michaele Klevisové za povídku Ženská intuice.

Česká společnost Sherlocka Holmese ocenila povídku Zuzany Rampichové Případ nenaleznutelného zlata. Dále udělila čestná uznání Olze Szymanské za báseň Homage Sherlocku Holmesovi a Ireně Šilcové za překlad Skandál v Cajsku, tedy převod známé holmesovské povídky s vazbou na naši vlast do hantecu.

Česká sekce AIEP funguje od roku 1989, kdy vznikla jako pobočka mezinárodní organizace autorů detektivního žánru. Prvním předsedou byl autor detektivek Václav Erben, později byl předsedou například detektivkář Jan Šmíd. Od listopadu 2016 pracuje vedení AIEP v nové sestavě. Předsedu Jana Cimického ve funkci vystřídal František Špaček, který sice není autorem, ale v českém AIEP působí již dlouhodobě. V provozu jsou nové webové stránky www.ceskadetektivka.cz a organizace se nově snaží působit rovněž prostřednictvím Facebooku (www.facebook.com/ceskadetektivka).

Kompletní fotogalerie z předání: https://www.zonerama.com/spacekfrantisek/Album/3244336


Kontakty
e-mail: ceskadetektivka@gmail.com
web: www.ceskadetektivka.cz
FB: www.facebook.com/ceskadetektivka
telefon: 606 626 512