MWA jistě rádi naváží kontakt s AIEP

St, 22.11.2017 - 13:00 (redaktor FrantisekSpacek )
B. M. Horská s Josephem Kanonem

Spisovatelka B. M. Horská (držitelka Ceny Jiřího Marka 2015 za knihu Brouk) se v rámci Festivalu spisovatelů 2017 v neděli 12. listopadu v Senátu PČR zúčastníla besedy s Josefem Kanonem, aby se pokusila navázat kontakt s americkou obdobou AEIP. Aktivně se zúčastnila diskuse s autorem a po jeho vystoupení se s ním krátce ještě setkala.

Josef Kanon jí prozradil, že je členem organizace MWA https://mysterywriters.org/, od které získal cenu. Dostal od nich v roce 1998 cenu Edgar za knihu Los Alamos a vyjádřil přesvědčení, že MWA jistě rádi naváží kontakt s AIEP. Severoamerická asociace autorů detektivní literatury (IACW/NA) Josephovi Kanonovi v roce 2005 udělila cenu Hammett za knihu Alibi. Je jejím členem, ale o této organizaci s českou spisovatelkou nemluvil.


Josef Kanon je americký autor, který se svou tvorbou specializuje na thrillery z období studené války. B. M. Horská uvádí: „Přečetla jsem jeho knihu Leaving Berlin, která v češtině doposud nevyšla a popisuje osud německého novináře a spisovatele Alexe Maiera - socialisty, Žida, do jehož okruhu předválečných přátel patří jak se členové komunistické strany, tak i berlínská buržoazie. Za války prchá do USA, kde může úspěšně pracovat a založí rodinu, nicméně v jeho novém působišti začne vadit jeho levicově orientovaná minulost a stává se obětí maccarthismu. Aby mohl zůstat se svou rodinou v USA, je CIA donucen vrátit se zpátky do Berlína a pracovat zde v jejich službách jako špion. V Berlíně je konfrontován na jedné straně se strašlivou destrukcí rozděleného města, tak i v psychologickém a mravním smyslu zničenými životy lidí, které před válkou dobře znal. Kromě Němců se setkává s Rusy, Američany, uprchlým německým válečným zajatcem, jehož rodině byl před válkou zavázán... Kanonovy postavy nejsou černobílé, ale naopak velmi charakterově bohaté. Pohybují se v komplikovaném světě, ve kterém si mocnější vždy chtějí něco urvat na úkor těch ostatních a postavy samy nedokáží dělat správná rozhodnutí, protože ta nejsou součástí nabídky. Podobná témata se opakují i v knize The Stardust, jejíž děj čtenáře přenese do Hollywoodu v roce 1945, stejně jako ve filmu Berlínské spiknutí (doufám, že literární předloha The Good German je lepší). Tématem studené války se Kanon zabývá i ve své nejnovější knize The Defectors (Přeběhlíci), ze které v Praze četl a jejíž příběh se odehrává v šedesátých letech dvacátého století v Moskvě.“

Druhý den v pondělí 13. listopadu 2017 B. M. Horská ještě v rámci festivalu zhlédla film Berlínské spiknutí natočený podle knižní předlohy, jejíž autorem je Josef Kanon. Kniha v Česku zatím nevyšla a jmenuje se The Good German. Její příběh se odehrává v Berlíně a Postupimi v roce 1945 během Postupimské konference. Nejde však jen o vyjednávání o správě Německa a uspořádání poválečné Evropy. Na pozadí probíhá i boj mocností o získání nacistického prominentního vědce…

K článku připojujeme fotografii, kterou B. M. Horská pořídila pro AIEP.