Za zločinem do starého Písku

St, 13.02.2019 - 11:06 (redaktor red )
Kniha Ladislava Berana Zazločinem star

Na stránkách Jihočeského klubu Obce spisovatelů jsme zaznamenali recenzi nové knihy Ladislava Berana Za zločinem do starého Písku. Hanka Hosnedlová napsala:

„Koncem loňského roku spatřila světlo světa nová knížka píseckého spisovatele Ladislava Berana, kterou vydalo nakladatelství MOBA. Nese poměrně dlouhý, ale naprosto vyčerpávající název - Kriminální příběhy ze starého Písku.

I tentokrát zůstal autor věrný nejen kriminalistickému tématu, milovanému Písku, ale i svým hrdinům z tamější četnické stanice - štábnímu strážmistrovi Hřebejkovi a šéfovi pátračky, kapitánu Votrubovi. Většina pravidelných čtenářů bude mít hned od první stránky pocit, že se vrací do důvěrně známého prostředí na četnické stanici, v hospůdkách a vinárnách prvorepublikového Písku či v jeho ulicích a předměstích. Ale i tato idylka má svá stinná zákoutí, kde kvete trestná činnost - ať už jde o krádeže, loupeže, podvody, nebo dokonce zločin největší - vraždu. Ale díky Beranově stylu, který věrně líčí skutečný každodenní maloměstský život včetně jeho černých stránek, se čtenář nebrodí v potocích krve a neotřásá se na každé řádce hrůzou. Už mnohokrát jsem při recenzování Beranových knih vyzdvihovala jeho chápavý a laskavý přístup, jeho neobyčejnou znalost jak dané problematiky, tak prostředí a hlavně lidských charakterů. Dokáže popsat kasaře, zloděje, lehké děvy, pasáky, karbaníky, podvodníky a děvkaře s takovou mírou empatie, jako by jednotlivé postavičky prvorepublikové galerky znal osobně. Ale ani svým četnickým hrdinům nenasazuje nesoudnou gloriolu, i oni mají své chyby a nedostatky, které však neodpuzují, naopak činí hlavní kladné postavy z povídek čtenáři lidsky blízké.

A ocenit je nutné i skutečnost, že veškeré vyprávěné epizody vygradované v povídkové formě se odvíjejí na základě skutečných kriminálních příběhů oněch let. Jako by se autor dokázal přenášet strojem času do dob první republiky a po kapkách tam nasávat tehdejší atmosféru, kterou pak jako nezbytnou esenci vkládá do řádek při líčení zcela důvěryhodných kriminalistických historek. Vdechuje život svým postavám, které nejsou ani vysloveně černé a odsouzeníhodné nebo vysloveně a nesoudně bílé, a to je právě ono jedinečné umění Beranova vyprávění.“

http://spisovatelejih.blog.cz/1902/za-zlocinem-do-stareho-pisku